E devlet şifre sıfırlama yeni şifre alma

Henüz yeni yeni bilgisayar ile haşır neşir olan ve hatta bilgisayar kullanımının nerdeyse en üst seviyeye olduğu bir çağı yaşıyoruz. Bu bilgisayar işlerine en etken olan yani kullanımını nerdeyse zorunlu hale getiren tek şey bu e devlet giriş kapısındaki mecburen yapmak istediğimiz sorgulamalardır. Tabiki sosyal paylaşım platformu facebook olayını da unutmamak lazım. Artık hemen hemen herkesin bir face hesabı var ve her hallerini paylaşır duruma gelmişler. Tabiki bir kesimde var ki sadece videolara bakıyor yorumları okuyor. Vel hasıl kela, artık internet ortamında çokca zaman geçirmeye başladık. Çağın gereksinimi bu artık.

Şimdi gelelim konumuza, e devlet şifrelerini daha önceden edinenler, zarfını kaybedenler ve ya şifresini hatırlamayanlar için neler yapılacak onları bu konumuzdan anlatmaya gayret gösterelim. Hatta gayreti bir tık daha ileriye götürerek resimli olarak nasıl değiştiğini anlatan görselleri de ekleyelim. Tabiki bazı bilgilerden sonra.

E devlet şifremi kaybettim nasıl değiştiririm ?

E devlet sistemi ülkemizin her kesiminden insanlarını ilgilendiren ve devlet tarafından verilen veriler ile mecburen girmemiz gereken bir platform. Bu sisteme giriş yapabilmenin yolu tabiki kimliklerle müraccat ederek 4 tl karşılığınd şifreleri edinmekten geçiyor. Bu şifreleri edindiğinizde işlemlerinizi rahatlıkla yapıyorsunuz. Peki ya zarfı ve şifreyi, e devlet şifresini unutur  kaybederseniz ne yapacaksınız ?

Devlet şifresini kaybedenler ve hatırlamayanlara resimli anlatımı hemen aşağıdan tek tek aşama aşama nasıl yapacağınızı anlatmak yerine resimler halinde de gösterelim istiyoruz. Resimleri hazırlayan tcile.com sitesine teşekkür ediyorum. Bu site gayet güzel hazırlamış bizlerde aynen resimlere kendi anlatımımızı ekleyerek sizlerin bu sorununun çözüm noktasında değerli bilgiler sunuyoruz.

 E DEVLET ŞİFRESİNİ KAYBETTİM NASIL SIFIRLAYACAĞIM RESİMLİ OLARAK SİZLERE ANLATIYORUZ : Öncelikle e devlet sistemine türkiye.gov.tr adresinden giriş yaptığınızda sizlere kimlik bilgilerimi doğrula diye bir bölüm çıkıyor. Buradan giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum adresine girerek şifremi hatırlamıyorum seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Bu aşamadan hemen sonra devam et butonunna basarak ikinci bölüme geçiş sağlayacaksınız. Bu bölümdeki bilgileri teker teker doldurmanız gerekiyor. Tc Nüfüs cuzdanı olan bölümü kimlik tiinden seçeceksiniz. Sırasıyla T.C Kimlik numaranız seri no cüzdan no ve yakınlarınızaa ait bir tc kimlik bilgisi girerek ( eş çocuk ana baba olabilir ) güvenlik kodunu da doğru girip devam et butonuna basacaksınız. Hemen aşağıda resimde göründüğü alan gelecektir. Tüm alanları eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekiyor.

 

Bu aşamayı başarılı olarak geçtiğinizde üst alandaki kimlik no yazan yerde yeşil tik olacaktır. Gelen yeni sekmeden yani üçüncü adımdan kimlik detaylarını girmeniz istenecek sizlerden. Doğum Yeri doğum tarihini ( bu tarihi hemen soldaki tarih göstergesi ile yapabilirsiniz ) Daha sonra kayıt numarasına basarak devam et butonuna basacaksınız.

 

Bu aşamayı da doğru olarak geçtiğinizde şimdi bu şifreleri alırken kullandığınız cep telefonlarınızın başında sıfır olmadan numaralarını girmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra cep telefonlarınıza gelecek olan şifreleri girerek, yeni şefrelerinizi yapmanız ve bu hususta bilgiyi girmeniz istenecek. Olay bu kadar kolay. Artık yeni şifreniz oldu hayırlı olsun.

“E devlet şifre sıfırlama yeni şifre alma” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.